PSYCHOTERAPIA

Psychoterapia to jedna z metod leczenia schorzeń, zaburzeń i nieprawidłowości dotyczących ludzkiej psychiki. Idea psychoterapii wywodzi się m.in. z filozofii, psychologii oraz medycyny. W zależności od problemu i stopnia jego nasilenia, stosuje się różne nurty psychoterapii. Do najpopularniejszych nurtów zalicza się terapię psychodynamiczną, humanistyczną, systemową, poznawczo-behawioralną, psychoterapię Gestalt czy terapię skoncentrowaną na rozwiązaniach. Wszystkie łączy wspólny element, jakim jest bezpośredni kontakt psychoterapeuty z pacjentem.

Psychoterapia to nie tylko metoda leczenia zaburzeń psychiki. Stosuje się ja również do zmian w strukturze psychicznej i zwiększania potencjału osobowościowego. Psychoterapia wpływa na zmianę postawy i zwiększa rozumienie emocji oraz radzenia sobie z nimi.

Psychoterapia obejmuje cykl spotkań pacjenta z terapeutą, indywidualnych lub w większej grupie, w zależności od rodzaju terapii. W trudnych zaburzeniach i schorzeniach psychoterapia może być jedynie elementem leczenia np. obok leczenia farmakologicznego. Leki włącza się do leczenia wówczas, gdy problemy psychiczne wyjątkowo utrudniają codzienne funkcjonowanie chorego, w tym zaburzają możliwości utworzenia relacji terapeutycznej.

Psychoterapia to wspólna podróż pacjenta i terapeuty, w której terapeuta podąża za pacjentem równocześnie wspomagając dookreślanie drogi dbając o bezpieczeństwo obojga.

Pacjent korzystający z psychoterapii nie musi doświadczać zaburzeń psychicznych, a może jedynie odczuwać potrzebę poprawienia jakości swojego funkcjonowania psychicznego. Psychoterapia może m.in. zwiększyć motywację do działania, wzmocnić lub wydobyć pewność siebie czy poprawić komunikację z innymi ludźmi. Terapia przynosi więc korzyści zarówno w zakresie życia osobistego, jak i zawodowego.

Psychoterapia, poza funkcją uleczającą, pełni rolę wspierającą - uczy wykorzystywać naturalny potencjał, który w każdym jest obecny. Psychoterapia opiera się głownie na rozmowach terapeuty z pacjentem, ale wielu terapeutów wykorzystuje również inne elementy takie jak: rysunek, eksperymenty, pisanie listów, analizę symboli czy snów, hipnozę, rytuały, czy ustawienia przestrzenne.